Styl życia

Mężczyzna MGTOW

Kawaler na własne życzenie. Facet, który świadomie zdecydował się być singlem. Życiowy hedonista, antyfeminista, czasem mizogin. Typ mężczyzny, na którego powstał obcojęzyczny skrót MGTOW, czyli w języku angielskim skrót od „Men going their own way” (w wolnym tłumaczeniu: mężczyźni idący własną drogą lub mężczyźni, którzy poszli własną drogą). Zjawisko to może wydawać się marginalne i powszechnie nieznane, lecz z biegiem zmian społecznych, jego skala wzrasta.

Jak słusznie swego czasu zauważył brytyjski lewicowy The Guardian (nota bene: w artykule pełnym nieporozumień, takich jak choćby utożsamienie MGTOW z incelizmem) strona internetowa mgtow.com (aktualnie zawieszona), będąca swego rodzaju forum dla osób spod znaku MGTOW, miała prawie 33. tysiące członków, zawierała rozmowy na ponad 50. tysięcy tematów i ponad 790 tysięcy komentarzy.1 W Polsce nurt ten da się zauważyć w poszczególnych wątkach na stronach takich jak Wykop.pl, ale najbardziej widoczny jest on na facebookowych fanpejdżach. Wśród nich warto wymienić szczególnie „MGTOW Polska” (około 3 tys. obserwujących) oraz fanpejdż o nazwie „Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn” (około 6 tys. obserwujących). Jak łatwo zatem zauważyć, nurt ten dotarł już do Polski, zaś wspomniane strony stają się coraz aktywniejsze i rozbudowują swoje sieciowe zasięgi. Ruch MGTOW rozwinięty do społecznie już zauważalnych rozmiarów na Zachodzie, aktualnie z powodzeniem zdobywa kolejnych sympatyków w kraju nad Wisłą.

Z uwagi na rosnącą popularność nurtu MGTOW wydaje się, że katoliccy trenerzy i psychologowie rodzinni, jak również osoby prowadzące wszelkie nauki przedmałżeńskie, winni tą kwestią być żywo zainteresowani. W istocie niniejszy artykuł służyć ma właśnie przybliżeniu kwestii, które łączą się z MGTOW, a które warto konfrontować z katolicką nauką moralną w zakresie małżeństwa, rodziny i seksualności.

Charakterystyka MGTOW

Ludziom utożsamiającym się z ideą MGTOW można przypisać kilka znaczących cech, z których wynika pewien ogólny obraz tego, czym charakteryzuje się nurt mężczyzn idących własną drogą. Główną cechą charakterystyczną dla MGTOW jest dobrowolny i świadomy wybór niewchodzenia w żaden trwały związek z kobietą. Bycie tak zwanym singlem, to element konstytutywny i punkt wyjściowy do tego, aby można było utożsamić się z ruchem MGTOW. Wczytując się w wypowiedzi na portalach i fanpejdżach poświęconych tematyce MGTOW, warto chyba podkreślić, że wybór niewiązania się w jakąkolwiek relację z kobietą, wypływa z poczucia wyższości mężczyzn oraz swoistej możności dokonania tego wyboru…

Pełną treść artykułu zdobędziesz bezpłatnie w sierpniowym (8/2021) numerze SIEJMY – pobierz bezpłatnie stąd: https://siejmy.pl/2021/08/wspolna-droga-do-swietosci-siejmy-8-202116/